چین از ویروس کرونا و سردرگمی طولانی مدت بر سر انتقال ریاست جمهوری جو بایدن از دونالد ترامپ سود می برد

[ad_1]

اگر بحث های دو روزه بین روشنفکران آمریکایی و رسانه ها و رسانه های اجتماعی را در اینجا بررسی کنیم ، مشخص خواهد شد که بیشتر مردم آمریکا نگران فرصت های چین هستند.

ماهیت این بحث ها در وب سایت CNN در تفسیر آن توسط جیمز گریفیت ، تحلیلگر آن مشاهده شد: “جایی که بقیه جهان با ویروس تاج مبارزه می کنند ، چین اکنون به جلو حرکت می کند. این کشور اقتصاد خود را احیا کرده و به سمت دستیابی به اهداف ژئوپلیتیکی خود پیش می رود. “گریفیت گفت: به دلیل سردرگمی و سردرگمی طولانی مدت در مورد انتقال ریاست جمهوری به ایالات متحده ، وضعیت جدی تر شده است.

تحلیلگران می گویند پس از “تروریسم” و “تلاش های غیرقانونی برای به دست گرفتن قدرت” در واشنگتن در چهارشنبه شب ، مردم آمریکا به بحث و گفتگو در مورد این مسئله برای مدت طولانی ادامه می دهند. او وقت ندارد که به آنچه در خارج از کشور اتفاق می افتد فکر کند. در حالی که مباحث رسانه ای نشان داده است که چین با بهره گیری از ادامه آشفتگی در ایالات متحده ، قادر به اجرای توافق نامه های عمده سرمایه گذاری در اینجا بوده است.

این کشور اخیراً یک قرارداد سرمایه گذاری با اتحادیه اروپا امضا کرده است ، و پس از آن احتمالاً توانایی ایالات متحده در مواجهه مستقیم با چین کاهش می یابد. علاوه بر این ، چین اقدامات عمده ای علیه فعالان مخالف در هنگ کنگ انجام داده است. ده ها نفر از آنها دستگیر شده اند. اما همه این موارد در آمریکا زیاد مورد توجه قرار نگرفته است.

رئیس جمهور منتخب جو بایدن از توافق اتحادیه اروپا و چین و اقدامات چین در هنگ کنگ انتقاد کرده است. در پرونده هنگ کنگ ، وزیر امور خارجه مایک پمپئو قرار بود روز چهارشنبه بیانیه دهد ، اما به دلیل حادثه کاپیتول هیل نتوانست این کار را انجام دهد.

تحلیلگران می گویند چین این روزها نگران انتقاد كلامی نیست. در عوض ، او در تلاش است تا موقعیت خود را تقویت کند. قبل از رسیدن به توافق بین اتحادیه اروپا و چین ، تیم جو بایدن از اتحادیه اروپا خواست که صبر کند تا بایدن رئیس جمهور شود. اما چین پیشنهادهای جذاب جدیدی را برای اتحادیه اروپا ارائه داده و اتحادیه اروپا به توافق رسیده است. چین آن را یک پیروزی بزرگ دانست.

بسیاری از کارشناسان در اینجا نیز سیاست های رئیس جمهور دونالد ترامپ را عامل اوج گرفتن چین می دانند. به گفته وی ، سیاست ترامپ بین آغوش گرفتن از چین و به شدت علیه آن سرگردان است. ترامپ در آخرین روزهای مسئولیت خود یک کارزار تهاجمی علیه چین آغاز کرد. آن را تحریم کنید و سعی کنید یک ائتلاف بین المللی ضد چین تشکیل دهید.

اما به دلیل مواضع متزلزل سیاسی او ، هیچ کشوری غیر از استرالیا علاقه ای به عضویت در اتحاد ضدچینی وی نشان نداده است. کارشناسان می گویند روشی که چین در برابر تجارت استرالیا اقدام کرده و به آن عبرت آموخته است ، این احتمال وجود دارد که استرالیا اکنون از موقعیت خود پشیمان شود.

کارشناسان آمریکایی می گویند چین می گوید در امور داخلی هیچ کشوری غیر از ایالات متحده دخالت نمی کند. اگرچه این درست نیست ، اما بسیاری از کشورهای جهان تحت تأثیر گفتگوهای امروز وی قرار دارند. در حالی که چین تلاش می کند با ابتکار عمل کمربند و جاده خود توازن قدرت را در جهان تغییر دهد.

این کارشناسان می گویند امروز چین از مقام ابرقدرت دوم برخوردار است ، بنابراین سهم بیشتری در ایجاد هرج و مرج و شکاف اجتماعی در آمریکا دارد تا رشد خود. عدم موفقیت ایالات متحده در مقابله با اپیدمی تاج نیز موفق شده است مدل چین را در سراسر جهان تبلیغ کند.

حزب کمونیست چین امسال صد سالگی خود را جشن خواهد گرفت. حزب کمونیست قول داده است که تا سال جاری این کشور را در سطح متوسطی آباد کند. سال گذشته ، او گفت که به فقر در کشور پایان داده است. کارشناسان آمریکایی می گویند در میان آخرین وضعیت ، رئیس جمهور چین شی جین پینگ می تواند امسال ادعا کند که به وعده حزب خود عمل کرده است. از سوی دیگر ، آمریکا با اپیدمی تاج ، هرج و مرج سیاسی و کاهش نفوذ در جهان روبرو است. این فرصتی برای لبخند چین است.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید