سیاست نپال شر بهادور دئوبا و حزب کمونیست شارما اولی برای اقدامات بعدی با هم دیدار می کنند – حدس و گمان در نپال: شر بهادر دیوبا و اولی دست می دهند؟

[ad_1]

حزب اصلی اپوزیسیون ، کنگره نپال ، دو روز پیش در یک کارزار مشترک علیه تصمیم نخست وزیر KP شارما اولی برای انحلال مجلس عوام پارلمان تقسیم شد. از آن زمان ، گمانه زنی ها در مورد تغییر نگرش وی وجود دارد. آخرین ارزیابی این است که شر بهادر دوبا ، رهبر کنگره نپال و شرما اولی ، سی.پی. اکنون حدس زده می شود که دئوبا استراتژی نخست وزیر شدن را با حمایت فراکسیون اولی دنبال می کند.

کنگره نپال فرجام فراکسیون Pushp Kamal Dahal حزب کمونیست نپال را برای شرکت در یک کارزار مشترک علیه انحلال مجلس رد کرد. به دنبال این تصمیم کنگره نپال ، دیلندرا پراساد بادو ، رهبر جناح داهل گفت برخی از فعالیت های سابق نخست وزیر سابق دئوبا مشکوک است.

کارشناسان می گویند دئوبا در حزب خود نیز با یک چالش سخت روبرو است. کنگره نپال از 19 تا 22 فوریه سال آینده برگزار می شود. دئوبا آماده می شود تا بار دیگر برای ریاست حزب نامزد شود. اما اردوگاه رقیب او در این مورد اختلاف نظر دارد.

تحلیلگران می گویند تصمیم اولی برای انحلال این خانه یک مزیت برای دئوبا است. حال ، اگر دیوان عالی کشور دستور احیای مجلس را بدهد ، پس احتمال دارد که دوبا با حمایت فراکسیون اولی نخست وزیر شود. اگر دیوان عالی کشور انحلال مجلس را توجیه کند ، آنگاه کشور به حالت انتخابات پیش می رود. در این صورت ، مجمع عمومی کنگره نپال احتمالاً به تعویق می افتد. به این ترتیب ، رهبری حزب در دست دئوبا باقی خواهد ماند.

طبق گزارش رسانه های محلی ، با شدت گرفتن مشاجره بین دو گروه حزب کمونیست نپال ، جلسات زیادی بین اولی و دئوبا برگزار شد. همچنین گفته می شود دئوبا “معتمدترین دستیار” نخست وزیر اولی طی سه سال گذشته است.

طبق گزارشی در روزنامه کاتماندو پست ، وقتی اولی دستورالعمل شورای قانون اساسی را معرفی کرد ، دیوبا از آن آگاه بود. روزنامه این مطلب را از منابع خود نقل کرده است. این واقعیت را گروه دهل نیز می دانستند.

گاگان تاپا ، رهبر کنگره نپال ، یکی از طرفداران یک کارزار مشترک علیه انحلال مجلس ، علناً اذعان کرده است که مذاکرات تقسیم قدرت بین اولی و دئوبا وجود دارد. اما تاپا گفت این تنها در صورتی امکان پذیر است كه دیوان عالی كشور دستور بازسازی خانه را بدهد. اما رهبران نزدیک به دئوبا گمانه زنی ها را بی اساس خواندند. پرادییپ گایاولی ، رهبر نزدیک اولی و وزیر امور خارجه نیز چنین بحث هایی را گمانه زنی های بیجا خواند.

برخی از تحلیلگران در اینجا نیز دست هند را در پشت آخرین موقعیت دئوبا می بینند. سیاست کنگره نپال همیشه به نفع هند بوده است. اکنون به نظر می رسد اولی قصد چین را رد می کند. در چنین شرایطی ، این زاویه را می توان در نزدیکی دیوبا با او دید.

از طرف دیگر ، اکنون اعتقاد بر این است که چین در گروه داهال و مدهو کومار نپال شرط بندی می کند. بر اساس اخبار اخیر ، نمایندگان چین در نپال هستند ، اگرچه حزب چهار عضو کمونیست چین از نپال برمی گردد. نیروهای حزب کمونیست چین زیر نظر گوئو یژو ، معاون وزیر بین الملل حزب قرار گرفتند.

وی نتوانست حزب کمونیست نپال را متحد کند. وی سپس چهارشنبه هفته گذشته به پکن بازگشت. اما ناظران در اینجا می گویند حزب به رهبری گوا یک هیئت رسمی چینی است. حتی در آن زمان ، نمایندگان چین در اینجا هستند و با رهبران اینجا در ارتباط هستند.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید